Blog
Kismama élet
Nagyon sokat gondolkodtam mielőtt elindítottam volna ezt a bejegyzés sorozatot. Az ötlet onnan jött, hogy én magam is kismama vagyok, és most szembesültem vele, hogy amit főiskolán tanultunk csak egy töredéke annak, ami ilyenkor történik velünk. Sok a kérdés bennünk, főként bennem az első várandóssággal kapcsolatban. Szakmámból kifolyólag minden érdekel, hogy mi történik velem, hogyan fejlődik a baba, és mire kell odafigyelnem.
Gyógytornászként fontosnak tartom a testmozgást, amelyet a várandósság alatt sem szükséges elhagyni, sőt fontos a babának is, hogy anya kikapcsolódjon :)
Ha Titeket is érdekel hogyan tudtok mozgásban maradni a pocak mellett, vagy kíváncsiak vagytok milyen változásokon fog keresztülmenni a testetek, és szeretnétek személyes tapasztalatot olvasni, akkor kövessétek a Fb. oldalon a bejegyzéseket! :) Az alábbi linkre kattintva megjelenik az oldal: https://www.facebook.com/gerincmuvesz
Szeretném még hozzátenni, hogy a várandósság mindenkinél másként zajlik, vannak, akiket jobban megvisel, mások pedig még szülés előtt is tudnak rendszeres testmozgást végezni. Én a bejegyzések elkészítésekor az átlagot fogom figyelembe venni, és senki ne aggódjon, ha neki az éppen nem esik jól, vagy másként él meg bizonyos dolgokat. Nem vagyunk egyformák, és itt nagyon fontos szerepet játszik az is, hogy milyen genetikát örököltünk a szüleinktől, nagyszüleinktől. Érdemes tőlük megkérdezni, hogyan viselték a várandósságot, valószínűleg hozzájuk hasonló dolgokat fogunk átélni mi is!
Mi a scoliosis?
A scoliosis gerincferdülést jelent. Normál esetben hátulról megtekintve a gerincünket egyenest látunk. Ám ha gerincferdülésünk van, akkor hátulról oldalirányú görbület látható. Általában a növekedés intenzív periódusában (kamaszkorban) jelenik meg. A betegségnek többféle kezelési formája ismert, de ez a görbület fokértékétől függ.
A terápia végére nem az a célunk, hogy teljesen kiegyenesítsük a gerincet, mert 00-os már valószínűleg nem lesz, pár fok általában szokott visszamaradni. A legfontosabb az, hogy a gyermek olyan gerinccel élje le az életét, amely nem okoz neki állandó fájdalmat, és a statikai teherbíró szerepét el tudja látni, továbbá erős izmokkal rendelkezzen.
Vizsgálati módszerek: gyógytornászként mi is ezeket a teszteket alkalmazzuk
A gerincferdülés kezelési lehetőségei
Elsőként a protokollban meghatározott, tudományosan bizonyított kezelési lehetőségeket fogom bemutatni, amik a terápia alapját fogják képezni. A végén pedig azokat, amelyek kiegészítő terápiás lehetőségek, de nem helyettesítik a protokoll által meghatározott kezeléseket, a kiegészítő kezelés mindenkinek az egyéni elhatározása, hogy kipróbálja-e...
A gyógytorna azért kap kiemelt jelentőséget a gerincferdülés kezelésében, mert bizonyos izmok erősítésével szép eredményeket lehet elérni. Viszont a gyógytornát is két részre kell bontanunk, mert a funkcionális scoliosis esetében elegendő lehet a célzott gyógytorna, viszont a strukturális scoliosis esetében mindenképp a Schroth- módszer az...
A korzett ellátás gerincferdülésben
Mikor kaphat korzettet a gyermekem?
Gerincferdülés felnőttkorban
Az előző fejezetekben elsősorban a serdülőkorban kialakult gerincferdülés kezelési lehetőségeiről és módszereiről beszéltünk.
A scoliosis hatása a pszichés életre
A gerincferdülés nagyobb arányban érintik a kamasz lányokat, mint fiúkat. Ennek hátterében a hormonális okok állnak feltételezhetően, de a mai napig nincsenek erre vonatkozóan konkrét eredmények.
Mi a Scheuermann betegség?
Ez általában a kamaszkorban kezdődő, csigolya fejlődési rendellenesség. A gyermek fáradékonyságról, hátfájásról gyengeségről számol be. Nehezebb neki teljesíteni a testnevelés órán, hamarabb elfárad. A szülőnek szembetűnő tünet lehet a hanyagtartás.
A gerincsérv (discus hernia)
A köztudatban gerincsérvnek nevezzük, de valójában a porckorongokat érintő kiboltosulást jelenti. Ez egyértelműen civilizációs betegségnek mondható, és egyre fiatalabb korban alakul ki. A páciensek nagyrésze úgy gondolja, hogy egy rossz mozdulat miatt történhetett ez meg vele, de ez ettől sokkal összetettebb. Ahhoz, hogy valakinek kialakuljon a...