Gerincbarát sportok
Az előző fejezetekben arra tértünk ki, hogyan tudjuk a munkahelyi környezetünket úgy átalakítani, hogy a gerincünk terhelését csökkentsük. Most a sportok között nézünk szét, mit érdemes választani annak, akinek gerincproblémái vannak.
Ha a mélyizmaink aktiválásával sportolunk, akkor a sportok nagyrésze gerincbarátnak mondható. Viszont erre az ülő életmódból fakadóan sokan nem képesek, így előfordulhat, hogy bizonyos testmozgással csak rontunk a helyzetünkön.
Mik azok a mélyizmok? Egy- egy csigolyát kötnek össze, fő feladatuk a gerincünk stabilizálása, és a csigolyák közötti távolság megtartása. Ha gyengülnek, akkor a porcorongokra ható nyíróerők hatása jobban érvényesül, és a csigolyák közötti magasság is csökken.
Nézzük mely sportok ajánlatosak ha gerincproblémáink vannak:
- Úszás:
Ilyenkor a gerincünk tehermentesített helyzetben van, viszont a mély izmainknak stabilizálni kell, hogy a kar -és lábtempót végre tudjuk hajtani. Akinek rendszeresen fáj a dereka, azoknak inkább a hát és gyorsúszás ajánlott. A kartempónál próbáljuk minél magasabbra tolni a karunkat, és nyújtózni a gerincünkkel.
Mellúszást azoknak ajánlanék, akiknek a vízben nem fáj a derekuk, mert ha úszás közben is fennáll a fájdalom, az fokozhatja a tüneteket. Fontos még itt megjegyezni, hogy csak helyes légvétellel végrehajtott mellúszás a hasznos a gerincünknek! Kitett fejjel nem célszerű úszni, mivel ilyenkor a nyakunk hátraszegett helyzetben van, ami nyaki gerinc problémát okozhat!
- Jóga:
Ez a mozgásfajta nagyon jó azoknak, akiknek nincs diagnosztizált mozgásszervi problémájuk, de a mindennapos ülő munka után szeretnének kiszakadni a székből. A mélyizmokat erősíti, sok egyensúly gyakorlat is van benne, javítja az izmok rugalmasságát, és pszichésen is jó hatással van a szervezetünkre. Ha azt érezzük, hogy 1-1 póz kellemetlen, akkor ne erőltessük!
Akiknek hónapok óta tartó fájdalma van, inkább egy szakorvost keressen fel!
- Pilates:
Nagyon jól átmozgatja a gerincünket, fokozza a hajlékonyságot, viszont ugyanaz érvényes mint a jógánál, akiknek van valamilyen mozgásszervi elváltozásuk előtte beszéljenek a gyógytornászukkal!
- Biciklizés:
Itt nagy hangsúly van az ülés, és a kormány beállításán! Az a jó, ha egyenes háttal tudunk ülni a biciklin, és nem kell előre görnyedni, az ugyanis fokozza a derékfájdalmat! Az ülést pedig úgy kell beállítani, ha a bicikli mellett állunk, akkor az minimum a csípőnk magasságáig érjen. A nagyon "rázós" utakat próbáljuk elkerülni, mert az a gerincünknek nem tesz jót.
- Gerinctorna:
Gyógytornász által összeállított gyakorlatsorokat érdemes választani, a legjobb, ha egyéni kezelésben részesülünk. Ilyenkor csak velünk tud foglalkozni, és a számunkra legmegfelelőbb gyakorlatokat tanítja be.
- Túrázás:
Az egyik legjobb testmozgás annak, aki gerincfájdalommal küzd. Az egyenetlen talaj miatt a mélyizomzatnak stabilizálnia kell a gerincet a mozgás alatt. Ebből adódóan nagyon jót tesz annak is, akinek porckorong problémája van, hiszen ha a mélyizmok stabilizálnak, azok tartják a kellő távolságot a csigolyák között. Minden korosztálynak ajánlom, a legfontosabb, hogy az erdei utakat válasszuk, ne a betonon, és kiépített utakon menjünk, mert ott ez a stabilizáló funkció nem működik.