A gerincferdülés kezelési lehetőségei

2020.01.15

Elsőként a protokollban meghatározott, tudományosan bizonyított kezelési lehetőségeket fogom bemutatni, amik a terápia alapját fogják képezni. A végén pedig azokat, amelyek kiegészítő terápiás lehetőségek, de nem helyettesítik a protokoll által meghatározott kezeléseket, a kiegészítő kezelés mindenkinek az egyéni elhatározása, hogy kipróbálja-e vagy sem, de az elsődlegesen választott módszer mindenképp a tudományosan bizonyított kezelés legyen!

A kezelési típus kiválasztása függ a gerincferdülés mértékétől!

  • 0-20 fok: Schroth- módszer, gyógytorna
  • > 20 fokos görbület: korzett+ torna

Gyógytorna:

  • a funkcionális gerincferdülés esetében elég, ha felkeresnek egy gyógytornászt, és az általa betanított gyakorlatsorokat otthon végzik napi szinten. Az is segíthet, ha emellett elkezd sportolni, és rendszeresen mozogni a gyermek.
  • amennyiben strukturális gerincferdülésről van szó, úgy a Schroth- módszer végzése ajánlott, ezt is gyógytornász tanítja be, és napi 1 órát kell mindennap tornázni otthon!

Amennyiben a gerincferdülés elérte azt a Cobb-fokot, ahol már a gyógytorna nem elég, akkor általában korzett kezeléssel szokták kiegészíteni.

Korzett:

  • előzetes mintavétel alapján készítik el
  • a mintavétel van, ahol már számítógéppel történik, de van ahol még gipsszel
  • 1 hónap alatt készül el a korzett, ami hőre lágyuló műanyagból áll
  • az orvos előírja napi hány órát kell viselni, és az lesz az iránymutató a kezelésben
  • 3-6 havonta kell visszajárni a kontrollra

Műtét:

  • ezt csak abban az esetben szokták javasolni az orvosok, ha az előzetesen konzervatív kezelés (korzett, torna) nem hozott javulást, vagy tovább romlott az állapota
  • akkor is műtétet javasolnak, ha bizonyos Cobb- fok feletti a gerincferdülés, és a növekedés már lezárult
  • olyan eset is előfordulhat, amikor a gerincferdülést akkor fedezik fel, amikor már a növekedési periódus lezárult. Ha egy nagyfokú görbületről van szó, akkor csak a műtéti kezelés jöhet szóba ilyenkor.

Egyéb kiegészítő lehetőségek:

Ezek a kezelések nem kötelezőek, van, akinek hatásos, és szereti, van akinél nem. Mégegyszer kihangsúlyoznám, hogy csak a korzett ellátás és Schroth- módszer gyakorlása mellett alkalmazzuk, és nem helyette!

  1. Masszázs: gerincferdülés miatt megrövidült izmoknak a fellazítására lehet hasznos, továbbá segíti a pszichés ellazulást
  2. Elektromos kezelés: szintén a megrövidült izmokat tudjuk vele fellazítani, és az ebből adód fájdalmat lehet vele csillapítani
  3. Súlyfürdő: a gerincferdülés hatással van a porckorongokra is, a súlyfürdő alatt az egész gerincet nyújtjuk, kellemes érzés lehet, mert a csigolyák közötti távolság nő. Ennek a hatása csak a kezelés időtartamára vonatkozik, tartós eredményt nem ad.
  4. Úszás: ha eddig nem úszott a gyermek rendszeresen, akkor ne kényszerítsük rá, ha nem szeret úszni. Viszont aki már a gerincferdülés felfedezése előtt is úszott, annak ajánlott folytatni. Erősíti a törzs izmait, és a gerincre nézve tehermentesített helyzetben mozgunk a vízben.
  5. Pilates, jóga: ez inkább csak azoknak ajánlott, akiknek funkcionális gerincferdülésük van. Csak akkor javasolnám strukturális gerincferdülésben, ha már önállóan tudja korrigálni a görbületeit, és a gyógytornász felvilágosította, hogy mely gyakorlatokat kell módosítani, továbbá ismeri a saját görbületeit. Tisztában kell lennie vele, hogy melyik irányba hajolhat, fordulhat úgy, hogy a görbületén ne rontson!

A következő cikkemben a gyógytorna lehetőségekről fogok írni, hogyan vehetjük igénybe a kezeléseket, mikor válasszunk gerincferdülés esetén csoportos, vagy egyéni gyógytornát.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el